Chřipka a nachlazení

15.11.2010 22:43

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Jako nachlazení se označují běžně se vyskytující příznaky jako je rýma, škrábání v krku a zvýšená teplota. I když je také způsobeno viry , od chřipky se výrazně liší. Angína, nebo přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidový výraz mám chřipku je zavádějící, i když asi každý pochopí, co máte na mysli.

Co na to slovník?
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Jak ji poznat?
Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Chřipka obvykle probíhá ve větších epidemiích na jaře a na podzim. Pamatujte na několik jednoduchých rad jak se onemocnění vyhnout. Stoprocentně účinný recept není. Existují však možnosti jak riziko chřipky výrazně snížit, nebo alespoň zmírnit její průběh.

Omezte kontakt s virem!
To je první z možností. V době zvýšeného "řádění" chřipky se vyhněte pobytu ve společnosti většího množství lidí. Nenavštěvujte kina, divadla a supermarkety. Omezte na minimum i cestování v prostředcích hromadné dopravy.

Podpořte imuitní systém!
Zvyšte příjem vitaminů a tekutin. V případě, že nemůžete zajistit příjem vitaminů potravou, obstarejte si některý z multivitaminových přípravků. Kromě vitaminu C by měl obsahovat i zinekselen. Vhodným doplňkem jsou přípravky s výtažkem z dnes velmi známé rostliny zvané Echinacea. Imunitní systém posílí také rakytník a hlíva ústřičná. Nezastupitelné místo mají také homeopatické přípravky.

Životospráva
Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Takový má mnohem větší šanci ubránit se infekci než organismus oslabený. Ke zdravému a odolnému organismu vede cesta následujícími kroky:

 

 • dostatek tělesného pohybu
 • pobyt v čistém životním prostředí.
 • dostatek spánku a odpočinku
 • pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin

Zní vám tyto rady jako tolik oblíbené poučky Vaší matky nebo paní učitelky? Chybí už jen "teple se oblékej" a "vezmi si čepici". Proč ale hledat složitá řešení tam, kde stačí následovat jednoduchých a osvědčených rad?

Proti viru vakcínou
Vhodným prostředkem k prevenci chřipky je také očkování. Provádí se každoročně před vypuknutím virových nákaz v podzimních měsících. Chránit před chřipkou Vás dokáže po dalších 6 až 12 měsíců. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné. Principem očkování totiž je odhad, který z mnoha druhů viru bude daný rok nejrozšířenější. Proti němu je namířena vakcína.  V případě, že dojde k neočekávané změně (mutaci), mohou být chřipkou ohroženi i očkovaní lidé.

 

Léčba chřipky

Základem je klid v posteli. Na nočním stolku by Vám kromě teploměru neměl chybět horký čaj s citronem. K potlačení jednotlivých příznaků chřipky pomohou následující léky:

Teplota a bolesti
Hlavní skupinou léčiv, která se užívá při chřipce, jsou léky snižující teplotu a tlumící bolesti - analgetika, antipyretika. Jejich úloha přichází ve chvíli, kdy tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38 °C, nebo nemocný trpí bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Nejrozšířenější jsou tři druhy léků: kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofen.

Všechny tyto léky a jejich kombinace (například s vitaminy) jsou volně prodejné bez předpisu. Pokud si takový lék kupujete a užíváte ho v kombinaci s jiným podobným lékem, vždy se zajímejte o to, jakou účinnou látku lék obsahuje. Vyhnete se tak potížím s předávkováním kombinováním léků s jiným komerčním názvem, avšak stejného složení. Každý z léků má jiný mechanismus působení. Účinek je však podobný. Všechny látky mají také řadu nežádoucích účinků. Pokud je však užíváte v doporučených dávkách a jen po dobu nezbytně nutnou, jsou bezpečné.

Kašel
Většinou se také jedná o léky volně prodejné bez lékařského receptu. Nabízejí se ve formě kapek, sirupů, tablet nebo ve vodě rozpustných sáčků či šumivých tablet.

 

 • léky podporující odkašlávání
  Podporují tvorbu hlenu v dýchacích cestách a zároveň jej ředí. Je ho tedy více a snáze se odkašlává. Takový lék použijte v případě, že máte spíše vlhký kašel a něco odkašláváte.

   

 • léky k potlačení kašle
  Hodí se většinou na počátku onemocnění, kdy je kašel dráždivý a ještě suchý. Jsou vhodné i v případě, že kašel trvá příliš dlouho. Nemocný neodkašlává a kašel ho jen vysiluje.

Pokud si nejste jisti, který typ léku použít, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Ucpaný nos
Na ucpaný nos nejlépe fungují kapky nebo spreje do nosu. Na trhu jsou zhruba tři základní skupiny nosních kapek - s mírně dezinfekčním účinkem, způsobující oplasknutí nosní sliznice a kombinované kapky s mírně protialergickým účinkem. Všechny jsou k dostání v lékárně i bez receptu.

Dávkování a způsob užití konkrétních léků konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem, s kterými také můžete vybrat vhodné homeopatické přípravky.

Léčbu je vhodné doplnit dostatečným přívodem vitaminů (B a C). Konzumujte hodně ovoce. Vhodné jsou zejména citrusy a banány. Pomoci Vám může i med. Dbejte na správný pitný režim. Svoji zvýšenou potřebu tekutin byste měli pokrýt ovocnými šťávami nebo nápoji s obsahem minerálních látek.

 

 

Sortiment lékárny:


A-derma
Avene
Avent
Bioderma
Boiron
Botoceutical
Cannaderm
CutisHelp
Doliva
Ducray
Elancyl
Eucerin
Chicco
Klorane
Klorane bebe
La Chevre
La Roche
Medela
Nuk

Sfagnum Cosmetics
Vichy

 

Kontakt

Lékárna U Bílého slona Domažlická 888
Klatovy
339 01
otevřeno:
denně: 8.00 - 20.00 hod

tel.: 376 395 009
376 383 771
734 311 267
Lékárna Luby

5.května 137
339 01 Klatovy
otevřeno:
PO - PÁ: 8.00 - 17.00
tel.: 376 323 708

Lékárna Na Rozhrání

K Letišti 385
339 01 Klatovy
tel.: 376 395 244
otevřeno:
PO: 7.30 - 17.00
UT: 7.30 - 17.00
ST: 7.30 - 17.00
ČT: 7.30 - 18.00
PÁ: 7.30 - 15.00
ubilehoslona@email.cz. lekarna.luby@seznam.cz. lekarnanarozhrani@seznam.cz